Ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanowi szansę dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań. Dłużnik, który stał się niewypłacalny, może złożyć wniosek do sądu i uzyskać rozłożenie płatności w czasie oraz częściowe umorzenie długów.
Upadłość konsumencka 2019 – kto może ją ogłosić?
Upadłość konsumencką może ogłosić osoba, która nie jest przedsiębiorcą, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej. Warunkiem jest niewypłacalność dłużnika, przy czym nie może ona być spowodowana umyślnym działaniem dłużnika lub jego rażącym niedbalstwem (tzw. niezawiniona niewypłacalność). Rażące niedbalstwo oznacza niezachowanie elementarnej ostrożności, drastyczne odstępstwo od rozsądnego postępowania. Możliwe jest zatem ogłoszenie upadłości osoby niewypłacalnej na skutek zarówno zdarzeń losowych, jak i własnej niefrasobliwości, jeśli nie miała charakteru rażącego.
Nie jest możliwe ogłoszenie upadłości przez osobę, wobec której w okresie ostatnich dziesięciu lat toczyło się postępowanie upadłościowe i jeśli umorzono część lub całość jej zobowiązań, umorzono postępowanie lub osoba ta nie realizowała planu spłaty.
Jak ogłosić upadłość?
W tym celu należy zgłosić wniosek do właściwego sądu. Właściwy jest sąd rejonowy miejsca zwykłego pobytu dłużnika. Wniosek musi zawierać określone w ustawie elementy, m.in. wskazanie, gdzie znajduje się majątek dłużnika, jego wykaz i wycenę, a także wskazanie wierzycieli i wysokości wierzytelności. Dłużnik musi uprawdopodobnić, że stał się niewypłacalny i, że nie było to skutkiem umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa.
Należy mieć na uwadze, że podanie nieprawdziwych lub niekompletnych danych będzie skutkować oddaleniem wniosku przez sąd.
Na czym polega upadłość konsumencka?
Uwzględniając wniosek, sąd ogłasza upadłość dłużnika. Następnie wzywa jego wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Ustala się skład masy upadłości, czyli majątku upadłego dłużnika, z którego zaspokajani będą wierzyciele. Sąd dokonuje oceny możliwości spłaty długów i ustala plan spłaty wierzycieli. Określa on w jakim zakresie i w jakim czasie mają być spłacani poszczególni wierzyciele. Płatności mogą zostać odroczone lub rozłożone na raty. Plan sporządza się na okres maksymalnie 3 lat. Część zobowiązań upadłego nie jest objęta planem i po jego prawidłowym wykonaniu ulega umorzeniu. Reasumując, dłużnik zyskuje rozłożenie spłaty długów w czasie i częściowe oddłużenie.
Podczas wykonywania planu spłaty dłużnik nie może dokonywać czynności prawnych, które zmniejszałyby jego zdolność do spłaty wierzycieli. Jest zobowiązany składać sądowi coroczne sprawozdanie z wykonania planu.
Wyjątkowo, jeśli sytuacja dłużnika w oczywisty sposób uniemożliwiłaby mu dokonanie jakichkolwiek spłat, zobowiązania upadłego ulegają umorzeniu bez ustalania planu spłaty.