Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z biurem podróży?

Wybór wakacyjnego miejsca, ustalenie terminu urlopu, przeglądanie ofert i wreszcie wybranie tej, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas podpisywania umowy z biurem podróży, aby wczasy nie okazały się dużo mniej udane niż zakładaliśmy.

Umowa z biurem podróży – na co zwrócić uwagę?

Umowy zawierane z największymi biurami podróży są najczęściej realizowane według wzorca umownego, ich treść jest raczej ustandaryzowana. W samej treści umowy należy przede wszystkim sprawdzić, czy zgadzają się podstawowe dane – wysokość opłaty za wczasy, miejsce pobytu, standard hotelu, terminy wycieczki, środek transportu itd. Znacznie dłuższe i bardziej zawikłane prawnie bywają regulaminy, w których tak naprawdę ukryta jest większość regulacji dotyczących warunków prawnych. Warto zatem zwrócić uwagę również na treść regulaminów, ponieważ stanowią one część naszej umowy z biurem turystycznym.  Zarówno w umowach, jak i w regulaminach zdarzają się wciąż klauzule zabronione, tzw. abuzywne. Przykładem takiej klauzuli jest popularny zapis, że oferty specjalne oraz ofert z ostatniej chwili (last minute) nie podlegają reklamacji, ze względu na swój specyficzny charakter oraz na możliwość występowania zmiennych warunków realizacji świadczeń. Takie niedozwolone zapisy umowy nie wiążą konsumenta, jeżeli rażąco uderzają w jego prawa.

Warunki wycieczki

Najważniejsze jest jednak dokładne zapoznanie się z warunkami wycieczki opisanymi w ofercie wakacji. Często w zawikłany sposób biura turystyczne przemycają w ofertach informacje, które ukazywane są jako zaleta, a w rzeczywistości stanowić mogą spore utrudnienie dla turystów. Jeżeli w ofercie widzimy zalety hotelu, który położony jest według oferty w najbardziej rozrywkowej dzielnicy Barcelony z bogatym życiem nocnym, to nie spodziewajmy się ciszy i spokoju, ale raczej pomyślmy, że może to oznaczać, że w pobliżu jest głośna dyskoteka, w której imprezy trwają do rana. Podobnie zwróćmy uwagę na to, czy w hotelu urządzane są regularnie wesela – z reguły informacje te podane są na stronach internetowych konkretnych hoteli. Sprawdźmy również, czy lokalizacja hotelu nie sprawi nam kłopotów – czyli np. czy hotel nie jest położony przy pasie startowym miejscowego lotniska. Przed zawarciem umowy sprawdźmy też opinie o hotelu w internecie – w dzisiejszych czasach sprawdzenie hotelu w jakimkolwiek miejscu na świecie nie zajmie nam więcej, niż 5 minut. W mojej ocenie warto poświęcić ten czas, żeby później nie cierpieć na wakacjach przez kolejne dwa tygodnie.

 

Tekst jest kontynuacją rozmowy w Radiu Wrocław z 29.12.16 r.