Odszkodowanie za przewlekłość postępowania administracyjnego

Odszkodowanie za przewlekłość postępowania administracyjnego

Wciąż zdarzają się postępowania administracyjne trwające po 7-8 lat, zwłaszcza dotyczące rekompensat za utracone mienie zabużańskie. Co zrobić, kiedy postępowanie ciągnie się w nieskończoność?

Zażalenie na przewlekłość

W przypadku postępowań administracyjnych, organ administracyjny ma 30 dni na załatwienie sprawy. Oczywiście termin ten może być wielokrotnie przedłużany – np. z powodu oczekiwania na dowód biegłego, odpowiedź z innego urzędu na zapytanie organu itd. Jeżeli jednak organ od wielu miesięcy, a nawet lat nie dokonuje żadnych czynności, w pierwszej kolejności złożyć należy zażalenie na przewlekłość postępowania.

Skarga na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania do WSA

Po złożeniu zażalenia na przewlekłość postępowania lub wezwania do usunięcia, stronie przysługuje także prawo złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Strona może wnieść także o zasądzenie na jej rzecz kwotę w wysokości do pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (obecnie ok. 21 tysięcy złotych). WSA ocenia taką skargę pod kątem jej zgodności z wymaganiami formalnymi oraz bada, czy w postępowaniu przed organem doszło do bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania. W przypadku stwierdzenia przewlekłości lub bezczynności, oprócz przyznania swoistego odszkodowania, WSA może również w niektórych przypadkach orzekać o istnieniu lub nieistnieniu uprawnienia lub obowiązku, a także stwierdza, czy bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

Odszkodowanie od urzędu za przewlekłość postępowania na podstawie kodeksu cywilnego

Osobie poszkodowanej w wyniku przewlekłego prowadzenia sprawy administracyjnej przysługuje prawo do żądania odszkodowania na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym. Przed wytoczeniem powództwa należy jednak złożyć wspomniane zażalenie na przewlekłość, a najlepiej również skargę do WSA, aby uzyskać stwierdzenie niezgodności z prawem niewydania przez organ decyzjii.

Przed sądem poszkodowany w wyniku przewlekłości postępowania będzie mógł dochodzić odszkodowania za straty materialne (np. utracony dochód), a także zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych. Należy mieć jednak na uwadze, że to do powoda – czyli poszkodowanego – należy obowiązek udowodnienia tych szkód.

Autor:

radca prawny Radosz Pawlikowski

Kancelaria Radcy Prawnego Wrocław