W trakcie przedświątecznych zakupów możemy spotkać się z dość częstym problemem, jakim jest inna cena na produkcie lub na półce, a cena, za jaką sprzedawca kasuje produkt przy kasie. Jeżeli bierzemy do ręki produkt, na którym podana jest konkretna cena, albo cena ta podana jest np. na półce, na której stoi dany produkt, to mamy prawo kupić ten produkt dokładnie po takiej cenie, jaka została oznaczona – stanowi o tym art. 543 kodeksu cywilnego. Nie muszą interesować nas wymówki sprzedawców, którzy najczęściej tłumaczą się tym, że w systemie wpisana jest inna cena, a oni nie mogą jej zmienić – nie dajmy się na to nabrać. Poprośmy w takiej sytuacji o rozmowę z kierownikiem lub menadżerem sklepu i spokojnie wyjaśnijmy, na czym polega problem.
Cena na produkcie inna niż przy kasie?
Ceny pozornie promocyjne
Podobnie wygląda sprawa wszelakich promocji, w stylu „dwie koszule w cenie jednej”, „kup dwie rzeczy, trzecia gratis” itp. Jeżeli w sklepie wiszą reklamy zachęcające klientów do zakupu większej ilości towarów w zamian za promocyjną cenę, wówczas spełniając warunki takiej promocji mamy prawo oczekiwać od sprzedawcy dokładnie tego samego. Wciąż zdarzają się jednak sytuacje, kiedy sprzedawcy odmawiają spełnienia warunków promocji, wskazując na dodatkowe warunki, które jednak nie zostały nigdzie zastrzeżone – np. że „promocja dotyczy wyłącznie produktów od tego samego producenta” albo „nie dotyczy towarów wartych ponad 100 zł”. Jeżeli sprzedawca „wymyśla” powody, dla których nie chce sprzedać nam towarów po okazyjnej cenie, poprośmy o przedstawienie regulaminu promocji, który powinien być ogólnodostępny w sklepie. Jeżeli takiego regulaminu nie ma, albo jego zapisy nie przewidują warunków podanych przez sprzedawcę, wówczas mamy prawo żądać sprzedaży tych towarów na takich warunkach promocji, jakie widoczne są na reklamach i banerach w sklepie. Stanowią one bowiem część warunków oferty przedstawianych przez sprzedawcę, zgodnie z art. 66 § 1 k.c. w związku z art. 543 k.c.
Odmowa sprzedaży towarów – o czym powinni pamiętać sprzedawcy?
Sprzedawcy i kierownicy sklepów muszą natomiast pamiętać, że jeżeli odmówią klientowi sprzedaży jakiegoś towaru bez uzasadnionej przyczyny, to mogą popełnić wykroczenie z art. 135 kodeksu wykroczeń i mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 20 zł do nawet 5 tyś. złotych. Różnica pomiędzy ceną na metce a w systemie z pewnością nie jest uzasadnioną przyczyną odmowy sprzedaży towaru.
Pierwszą część poradnika przedświątecznych zakupów prezentowaliśmy na blogu tydzień temu. Poradnik powstał jako rozwinięcie audycji radiowej, której byłem gościem.